Lens gözümün arkasında kaybolabilir mi?

Tarih: 24.08.2022 11:33
Lens gözümün arkasında kaybolabilir mi?
Bu imkansız. Göz kapaklarının iç yüzeyinde konjonktiva adı verilen ince, nemli bir tabaka bulunur . Göz kapaklarının arkasında konjonktiva geriye katlanır ve göz küresinin beyaz kısmının dış kaplaması haline gelir. Konjonktivanın göz kapaklarından göz küresine kadar sürekli olması, herhangi bir şeyin gözün arkasına geçip orada hapsolmasını imkansız kılar.
Kontak lenslerinizin herhangi birinin gözünüzde kaybolduğunu düşünüyorsanız ne yapmalısınız?
Bazen, yumuşak bir kontakt lens takarken gözlerinizi ovuşturursanız veya gözünüze çarparsanız, lens ikiye katlanabilir ve korneadan çıkabilir  . Katlanmış lens, üst göz kapağınızın altına takılıp kaybolmuş gibi görünebilir.

Genellikle bu olursa, gözünüzde bir şey olduğu hissine kapılırsınız. Göz doktorları bu duyguya yabancı cisim hissi diyorlar .
Bu meydana gelirse, lensi genellikle gözünüze birkaç ıslatıcı veya süni gözyaşı damlası damlatıp ardından göz kapağınıza hafifçe masaj yaparak bulabilirsiniz. Çoğu durumda, katlanmış lens gözünüzde onu görebileceğiniz ve çıkarabileceğiniz bir konuma hareket edecektir.
Lens ikiye katlanmış olarak kalırsa,  birkaç saniye kontakt lens solüsyonuna batırın ve  ardından orijinal şekline geri döndürmek için lensi hafifçe ovalayın.Dönmüyorsa kabıyla beraber buzdolabina koyun bir müddet sonra çıkarın dokununca açılacaktır.
Eğer hala lensinizi bulamazsanız, üst göz kapağınızı nazikçe ters çevirmeye çalışın. (Gerçekten göründüğü kadar iğrenç değil.)
Bunu yapmanın en iyi yolu, bir kibrit çöpünü kapağınızın dışına yatay olarak yerleştirmektir. Ardından aşağıya bakarken, kirpiklerinizi tutun, kapağı nazikçe aşağı çekin ve kibrit çöpünün  üzerine katlayarak kapağı hızla ters çevirin.Aşağı bakmaya devam edin ve başınızı geriye doğru eğin. Diğer gözünüz açıkken katlanmış lensi görebilmelisiniz. Kontakt lensi, gözünüzün üzerine gelene kadar dışarı dönük göz kapağınızla hafifçe hareket ettirin, böylece çıkarabilirsiniz.
Lensi bu yöntemlerden herhangi biriyle gözünüzden çıkaramazsanız, birinden size yardım etmesini isteyin veya yardım için göz doktorunuzu arayın.
Ancak endişelenmeyin: Lens gözünüzün arkasına sıkışmayacak veya tamamen gözünüzde kaybolmayacaktır. Bu imkansız.
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...