Göz sağlığınız için önemli besin ve besin takviyeleri

Tarih: 28.12.2021 14:22
Göz sağlığınız için önemli  besin ve besin takviyeleri
Göz sağlığı genel sağlıkla el ele gider, ancak birkaç besin ve besin takviyesi özellikle gözleriniz için önemlidir.
Görme duyunuz muhtemelen beş duyunuzun en önemlisidir.
Göz sağlığı genel sağlıkla el ele gider, ancak birkaç besin ve besin takviyesi  özellikle gözleriniz için önemlidir.
Bu besin ve besin takviyeleri, göz işlevini korumaya, gözlerinizi zararlı ışığa karşı korumaya ve yaşa bağlı dejeneratif hastalıkların gelişimini azaltmaya yardımcı olur.

BESİNLER:
                   A, C ve E vitaminleri ile çinko minerali. Bu önemli vitamin ve mineraller için besin kaynakları, aşağıdakiler gibi çeşitli renkli sebze ve meyveleri içerir:
  • havuçlar
  • kırmızı biber
  • Brokoli
  • ıspanak
  • çilekler
  • tatlı patates
  • narenciye
Somon ve somon gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinler
Keten tohumu

BESİN TAKVİYELERİ:

 A Vitamini:       
Eksikikliği , dünyadaki en yaygın körlük nedenlerinden biridir. eksikliğinizin ciddiyetine bağlı olarak gece körlüğü, kuru gözler veya daha ciddi durumlar yaşayabilirsiniz.

Lutein ve Zeaxanthin :
         Maküler pigmentler olarak bilinen sarı karotenoid antioksidanlardır. Lutein ve zeaksantin, doğal bir güneş kremi görevi görür. Gözlerinizi zararlı mavi ışığa karşı korumada bir rol oynadıkları düşünülmektedir . Orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde yapılan bir gözlemsel çalışma, günde 6 mg lutein ve / veya zeaksantin tüketmenin AMD ( yaşa bağlı makula dejenerasyonu) riskini önemli ölçüde azalttığını belirtti.

Omega-3 Yağ asitleri:
         DHA, göz fonksiyonunun korunmasına yardımcı olabileceği retinanızda yüksek miktarlarda bulunur. Bebeklik döneminde beyin ve göz gelişimi için de önemlidir. Böylece DHA eksikliği özellikle çocuklarda görmeyi bozabilir. Kuru gözleri olan kişilerde yapılan bir araştırma, EPA ve DHA takviyelerinin üç ay boyunca alınmasının, gözyaşı sıvısı oluşumunu artırarak kuru göz semptomlarını önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

Gama-Linolenik Asit:
Diyette çok az bulunan bir omega 6 yağ asididir.Doğal antiinflamatuardır.Kuru göz hastalığında eksikliği önemlidir.

C Vitamini:
         Antioksidan C Vitamini özellikle önemli görünmektedir, ancak göz sağlığındaki rolü üzerine kontrollü çalışmalar eksiktir. Gözün sulu içerikli bütün dış organelllerinde  C vitamini konsantrasyonu, diğer vücut sıvılarından daha yüksektir. Burası gözünüzün en dış kısmını dolduran sıvıdır. C vitamini takviyesi alan kişilerinin katarakt olma ihtimalinin daha düşük olduğu da belirtiyorlar.

         E vitamini:
                   E Vitamini , yağ asitlerini zararlı oksidasyondan koruyan, yağda çözünen bir antioksidan grubudur. Retinanızda yüksek konsantrasyonda yağ asidi bulunduğundan, optimum göz sağlığı için yeterli E vitamini alımı önemlidir. Bir analiz, günde 7 mg'dan fazla E vitamini tüketmenin yaşa bağlı katarakt riskinizi% 6 oranında azaltabileceğini göstermektedir.

         Çinko:
                   Antioksidan olarak işlev gören süperoksit dismutaz da dahil olmak üzere birçok temel enzimin bir parçasıdır.Çinko  takviyelerin yaşlı yetişkinlerde erken maküler dejenerasyon gelişimini yavaşlatabileceği düşünülmektedir.
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...